(050) 562-93-62  
(098) 253-25-27  
(063) 557-74-13  Людмила Стриленко

Чорнушка дамаська

Чорнушка дамаська – вишукана декоративна рослина, яка використовується із лікувальною метою у багатьох країнах світу уже понад 3000 років. Починаючи із VII-го сторіччя, коли за заповідями пророка Мухамеда стали використовувати насіння чорнушки дамаської як ліки від багатьох хвороб, рослина набула і духовного значення «в чорному кмині мається зцілення від усіх хвороб, окрім смерті».  За останні 40 років опубліковано понад 200 наукових статей у міжнародних виданнях, які цілковито присв’ячені чорнушці дамаській.

Вона оповита багатьма легендами і міфами, з якими пов’язані її назви у багатьох країнах світу. У Німеччині її називають «Наречена із непокритою головою», квітка Святої Катерини, Україні – «Нечесана бариня», рослина також відома під назвою «Любов у тумані». Насіння культури має досить екзотичний і приємний запах, подібний до  полуниці і ананасу.

У погребінні фараона Тутанхамона було знайдено пляшечки з залишками речовини, яку вчені ідентифікували як масло чорнушки. У Європі за наказом Карла Великого і Людовика Святого селяни повинні були у своїх садах вирощувати "чорний кмин", який був водночас як лікарською рослиною, так  і цінною пряністю. 

Ботанічний опис.

Чорнушка дамаська - (Nigella Damastica) – однорічна трав’яниста рослина родини жовтецевих - Ranunaculaceae. Вона має прямостояче стебло та стержневу кореневу систему. Висота рослин від 15 до 60 см. Листки почергові, завдовжки 5 -10 см, завширшки від 3 до 5 см. Верхнє  листя зібране під цвіткою, утворюючи своєрідне  покривало, яке у  2-3 рази перевищує розмір цвітки. Квітки поодинокі, крупні, діаметром до 4 см. Оцвітина складається з п'яти пелюсток, з середини блакитних, зовні зеленуватих. Кожен пагін стебла закінчується квіткою. Плід - збірна листянка. На кінці пагона декілька листянок, які майже до вершини зрослі і нагадують коробочки. Насіння тригранно-яйцеподібне, зморшкувате, чорне, із суничним запахом та пряним смаком. Маса 1000 насінин 1,9-2,7 грам,  довжина яких 2-3 мм, ширина - 1,5-2 мм. Розвинена рослина формує до 200 і більше насінин.

Походить чорнушка дамаська із Середземномор'я (Північна Африка, Південно-Східна Азія та Південна Європа). Культивується  також і в Індії, Малій Азії та Європі

Хімічний склад.

Насіння чорнушки дамаської містить 35-40% жирної олії, 0,3-0,5% ефірної олії, 0,3% алкалоїду дамасценіну, вітамін Е. Крім того, з насіння виділений фермент ліпаза, з якого отримують препарат Нігедаза.

Медичне значення.

У насінні чорнушки дамаської міститься важливий фермент ліполітичної дії - ліпаза, за допомогою якого в кишечнику відбувається розщеплення жирів на жирні кислоти і гліцерин. Препарат "Нігедаза" застосовують для лікування хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту (холецистопанкреатити, ентероколіти, ентерити, хронічні гепатити, панкреатити). Його призначають також у випадках вікового зниження липолітической активності дуоденального соку.

Олія чорнушки   ефективний сечогінний, жовчогінний,  імуностимулюючий засіб, застосовують її і при лікуванні різних дерматологічних захворювань, пов'язаних з нейро-гуморальними  порушеннями в організмі. Це терапевтична хрестоматія відновлення імунної та гормональної систем, усунення гіперсекреції агресивних гормонів (адреналін, норадреналін) і біогенних амінів (гістаміну та серотоніну. Вона визнана як ефективний засіб боротьби з будь-якою формою алергії на місцевому та системному рівні, стимулює синтез імуномодуляторів (інтерферонів, раферонів, інтронів, Бетаферонів), що дозволяє швидко нейтралізувати інфекційну агресію та спричиняє протизапальну дію на місцевому та системному рівні, усуваючи симптоми застуди (нежить, кашель, слабкість). Виявлено антисклеротичну, судинорозширювальну дію, вплив на гемостатичну рівновагу. Останнім часом олія застосовується навіть для лікування онкологічних захворювань та діабету (завдяки наявності тімохінона).  Олія чорнушки, отримана шляхом холодного пресування є природним біостимулятором. При використанні олія не проявляє побічної дії. По антибактеріальній активності олію чорнушки дамаської порівнюють із такими антибіотиками, як ампіцилін, тетрациклін, гентаміцин.

У народній медицині України водний настій насіння чорнушки застосовують у якості сечогінного, жовчогінного, проносного та проти глистового засобу. Відвар насіння використовують при бронхіальній астмі, неспокійному сні, жіночих захворюваннях, сечокам'яній хворобі, хворобі Боткіна, глистяних інвазіях і деяких захворюваннях шкіри. Насіння використовується також як пряність при засолюванні огірків, кавунів, квашенні капусти, та для ароматизації здобних булочок, хлібців, кренделів як приправу. Ефірна олія має приємний смак, запах і придатна для використання у харчовій промисловості та парфумерії.

 

Біологічні особливості.

Рослина не вибаглива до умов зростання, але надає перевагу пухким, помірно вологим грунтам. Насіння зберігає схожість протягом 6 - 8 років. Оптимальна температура для розвитку рослини 18 - 300С, проростання насіння 6 - 80С. Сходи з’являються на 10-15 день після сівби, які витримують короткочасні  весняні заморозки. Рослини вступають у фазу бутонізації на 43-54 день, цвітіння - 62-68 день, технічна зрілість насіння настає неодночасно – на 94-105 день, у суху погоду воно часто висипається. Розмножується рослина виключно насінням, яке здатне проростати з глибини 1,5-2,5 см. 

Чорнушка дамаська гарний медонос.

Особливості технології вирощування i збирання сировини.

На початку 80-х років у Дослідній станції лікарських рослин було розпочато вивчення основних елементів вирощування культури в умовах України. На початковому етапі досліджень було відібрано високостебельні форми рослин, оскільки формування коробочок у низькостебельних форм відбувалося на висоті 5-10 см, що ускладнювало проведення механізованого збирання насіння. У подальших дослідженнях ми використовували насіння із високостебельної форми - висотою 54-75 см. За результатами даної роботи  було розроблено технологію вирощування чорнушки дамаської в умовах України.

Вимоги до грунту і попередників. Основним критерієм добору площ під культуру є потенційна родючість грунту. Добре зростає рослина на окультурених, нещільних грунтах з нейтральною або слабо кислою  реакцією (рН 6,5-7,2). Забур’янені, важкі за механічним складом, а також сухі піщані  грунти для культури малопридатні.

Кращими попередниками для чорнушки є пари (чисті або зайняті), озимі, які йдуть після удобрених парів, а також просапні культури. Не рекомендується розміщувати культуру на площах, засмічених  особливо кореневищними бур’янами.

Обробіток грунту. Основний і передпосівний обробіток  грунту проводять у залежності вiд попередникiв та із урахуванням мiсцевих грунтово-клiматичних  умов. Пiсля збирання попередньої зернової культури поле лущать дисковими  лущильниками на  глибину 6-10 см, а після проростання бур’янів (через 8-12 днів) -  лемішними лущильниками на глибину 10-12 см. На початку масового проростання бур’янів, проводять оранку плугом з передплужниками (ПЛН-3-35, ПЛН-4-35) на глибину 22-25 см. Для зниження  рівня забур’яненості та більш якісної підготовки грунту, через 20-30 днів після оранки, поле культивують на глибину 10-12 см або дискують під кутом 30-45о у напрямку до оранки.  

Для накопичення вологи в грунті у зимовий період проводять снігозатримання.

У ранньовесняний перiод  обов'язковим агрозаходом є боронування грунту важкими боронами в два слiди. Передпосiвний обробiток грунту  i  сівбу здійснюють в  раннi весняні строки і за короткий проміжок часу. Перед  сiвбою  проводять  передпосiвну культивацiю грунту на глибину 6-8 см та коткування кiльчато-зубчастими котками в агрегатi з райборiнками. Підготовлене до сівби поле повинне мати вирівняну дрібногрудковату поверхню та достатній запас вологи у верхньому шарі грунту.

Застосування добрив. Згідно проведених польових досліджень, чорнушка дамаська досить ефективно реагує на внесення мінеральних добрив (таблиця 1).

Таблиця 1. – Вплив норм висіву та мінеральних добрив на урожайність насіння чорнушки дамаської

Варіанти

Норма висіву – 5,0 кг/га

Норма висіву – 10,0 кг/га

 Урожайність,ц/га

 % до контролю

 Урожайність,ц/га

 % до контролю

 Без добрив

8,5

100,0

12,0

100,0

 (NPK)60

10,2

120,0

14,7

122,5

 (NPK)120

11,4

134,1

14,9

124,1

 N120 (PK)90

10,8

127,0

14,6

121,6

 

 За нашими даними, традиційна доза внесення мінеральних добрив (NPK)60, за різних норм висіву, забезпечила біологічну врожайність насіння на рівні 10,2-14,7 ц/га. Збільшення доз внесення мінеральних добрив на культурі виявилося не ефективно, оскільки прибавка врожаю насіння не забезпечує окупність вартості добрив. Літні позакореневі підживлення також були малоефективними, що зумовлено коротким вегетаційним періодом між застосуванням підживлення і  збиранням насіння.

Оскільки норма висіву 10,0 кг/га забезпечила найвищу урожайність насіння, вона і була внесена до технологічного регламенту вирощування культури.

За даними ДСЛР чорнушка із урожайністю трави 21,0-27,0 ц/га і насіння – 10,2-14,7 ц/га виносить із грунту: азоту - 67,3-112,5 кг/га, форсфору – 29,9-46,4 кг/га, калію – 65,4-85,0 кг/га.

Сівба. В умовах лiсостепу України кращi строки сiвби насіння чорнушки - 2-3-я декади квiтня. За нашими даними, запiзнення з сiвбою на 10-20 днiв  призводить до зниження врожаю насіння на 20-25%.

При визначенні оптимальної площі живлення рослин, нами було проведено дослідження з визначення оптимальної ширини міжрядь (таблиця 2).

Таблиця 2.- Вплив різної ширини міжрядь на урожайність насіння чорнушки дамаської

Варіанти

Урожайність насіння

ц/га

%  до контролю

 Міжряддя 45 см

10,3

100,0

 Міжряддя 60 см

8,4

81,7

 

За результатами досліду, насіння культури доцільно висівати із міжряддям 45см, оскільки збільшення ширини міжрядь призводить до втрати врожаю насіння на 18-20%.

 Висiвають насiння овочевими сiвалками Клен–2,8, СОН-2.8 або СКОН-4.2 на  глибину до 1,5 - 2,0  см. Після сівби поле прикочують поперек рядків культури кільчатозубчатими котками в один слід. Норма висіву 8-10 кг/га.

Догляд за рослинами.

Повiльний рiст рослин на початковому етапі розвитку, зобов'язує придiляти особливi вимоги по догляду за посівом і при цьому ускладнює боротьбу з бур’яновою рослинністю, яка в цей час досить інтенсивно росте. Враховуючи дані обставини, ретельна основна та передпосівна підготовка грунту  має вирішальне значення при вирощуванні культури.

З метою знищення проростків бур’янів і руйнування грунтової  кірки, на площі проводять досходове боронування легкими боронами на малій швидкості агрегату. Застосування досходового  боронування знижує забур’яненість посіву культури на 40-60%.

Основний догляд за посівами чорнушки складається з 2-3 рихлень міжрядь і 2-3-х ручних прополок у рядках. Наявність насіння бур'янів у сировині - це свідчення низької культури землеробства. Слід пам'ятати, що легше не допустити засмічення посівів, ніж після збирання проводити очищення насіння, що у кінцевому вигляді призведе  до  значного підвищення собівартості продукції. Перше  рихлення  мiжрядь (шаровку) проводять, пiсля позначення рядків сходами на глибину 4-5 см,  культиваторами КРН-2.8 або КРН-4.2 з плоскорiжучими лапами-бритвами  в агрегаті з ротацiйно-кільчатими коточками. Його здійснюють на малiй  швидкості агрегату, щоб не присипати рослини землею.

Наступні розпушування міжрядь (на глибину до 8-10 см) проводять за потреби, орієнтуючись на знищення сходів бур’янів у міжряддях та регулювання повітряно-водного режиму, особливо після дощу.

Для забезпечення високого врожаю щільність рослин на гектарній площі повинна складати до 1 млн. рослин.

Збирання сировини. Для отримання високоякісного чистого насіння, площу перед скошуванням трави повністю очищають від бур’янів. Кращий спосіб збирання насіння - роздільний. Скошування трави у валки спеціальною жаткою починають проводити у фазу зрілості насіння (70-80% побурілих листянок). Траву скошують у ранковий час для запобігання висипання насіння. У залежності від погодних умов, дозарювання насіння у валках здійснюється протягомі 4-5 днів. Після цього валки обмолочуються комбайном в режимі обертів барабану 650 об./хв., із відключеним вентилятором. Очищення насіння від пожнивних домішок здійснюють на очисних машинах типу «Петкус-Селектра»,  ОВП-20 та інші.

При виконні даних рекомендацій, із урахуванням втрат насіння при іх збиранні, виробнича урожайність насіння складає біля 7,0-8,0 ц/га.

Шкідники та хвороби.

У звязку з тим, що культура чорнушки дамаської вирощується нещодавно, шкідлива ентомофауна і мікофлора сформувалася недостатньо. На даний час шкідливі організми на культурі не мають значногопоширення і не викликають господарсько відчутних втрат врожаю.

Економічна ефективність вирощування культури. За результатами отриманих даних розроблено удосконалену технологію  вирощування культури та бізнес - карту. Випробування розробленої технології у виробничих умовах проведено  у різних зонах України. За продуктивністю сировини та прямими витратами на вирощування культури проведено економічний аналіз доцільності та ефективності культивування чорнушки дамаської.

Виходячи з розрахунків, прямі витрати при вирощуванні насіння чорнушки у залежності від умов культивування становлять 12730- 13250 грн./га. При промисловій урожайності насіння 7,0 ц/га, собівартість 1 ц становить 1818,0-1892,0 грн. Рентабельність виробництва сировини, при вартості насіння 40-50 грн./кг,   складає біля 175,0-180,0%.

Виходячи з цього слід зазначити, що вирощування  насіння чорнушки дамаської є досить перспективним та високорентабельним і  дозволяє отримати чистий прибуток у сумі 20-23 тис. грн. з гектарної площі.

 

Завідувач відділу технології вирощування лікарських рослин      О.Г. Губаньов

Дослідна станція лікарських рослин ІСГПС  НААН 

Добротрав - лекарственные травы оптом © 2017
Работает на OCSHOP.CMS