(050) 562-93-62  
(098) 253-25-27  
(063) 557-74-13  Людмила Стриленко

Астрагал шерстистоквітковий – цінна лікарська культура

 «трава життя кремлівських вождів»

 

Астрагал шерстистоквітковий -  цінна лікарська рослина, занесена до Червоної книги, категорії II (вразлива) та до Європейського Червоного списку..

Ще з давніх часів астрагал називали «травою безсмертя» і вважали, що той, хто регулярно вживає настої трави, проживе довге життя і убереже себе від старечого безсилля. Ще у XX-му сторіччі препарати із цієї рослини  виготовляли для «високопоставлених» чиновників і вважали панацеєю для «избранных».

Природні запаси астрагалу в Україні практично вичерпані. Потреба в сировині майже в 40 разів перевищує можливість його заготівлі і з кожним роком попит на цю сировину збільшується, що спонукало нас розробити удосконалену технологію культивування виду.

У зв’язку з цим, вперше на пострадянському просторі, в Дослідній станції  лікарських рослин було розроблено технологію промислового вирощування астрагалу шерстистоквіткового. На даний час триває процес удосконалення технології із врахуванням сучасних вимог щодо якості сировини та екологобезпечних агрозаходів культивування.

 

Ботанічний опис.

Астрагал шерстистоквітковий (Astragalus dasyanthus Pall.) - багаторічна трав'яниста рослина родини бобових (Fabaceae). Стебла численні, гіллясті, добре облиствленні, зелені, з антоціановим забарвленням при основі, вкриті рясними волосинками, ребристі, порожнисті, заввишки до 45 см. Листи почергові, непарноперистоскладні із довгими черешками, 9-22 см завдовжки, 4-6 см завширшки, із трикутноланцетовидними загостреними прилистками. Квітки двостатеві, волосисті, зібрані по 10-20 у щільні головчаті китиці на довгому квітконосі (до 15 см), блідо-жовтого кольору. Плід - волосистий, овальний біб, завдовжки 9-14 мм. Насіння (по 2-7 штук у бобі) зеленувато-сіре, довжина - 2-3 мм, вага 1000 насінин 4-6 г.

У природі зустрічається зрідка,  росте дифузно або розрідженими заростями на схилах балок і річкових долин, на узліссях і сінокісно-пасовищних угіддях.

На даний час культивується на ДСЛР. Райони можливого вирощування: Лісостеп та Степ.

Медичне значення.

У медицині застосовують траву астрагалу, зібрану у фазу цвітіння: 10%  настій трави астрагалу дозволений до застосування у медичній практиці  як  ефективний засіб при хронічній серцевій недостатності, стенокардії,  гіпертонічної хворобі, при набряках  і судинних  захворюваннях  нирок. Основною діючою речовиною є поліцукровий комплекс,  у траві містяться також кислоти, мікроелементи, слизисті  речовини та ін.

У народній медицині сировину культури використовують як засіб при застудних захворюваннях, важких фізичних та розумових навантаженнях, для покращення мозгового кровообігу. Настоєм трави лікують ангіну, застосовують при пародонтозі, стоматиті, інших запальних процесах. Трава астрагалу є чудовим регулятором артеріального тиску і в той же час використовується як антидепресант.

Для внутрішнього застосування готують настій (10гр.  трави на 200 мл окропу), вживають по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день.

Біологічні особливості.

Астрагал шерстистоквітковий світлолюбна рослина, помірно вимоглива до грунтової і атмосферної вологи, розмножується насінням. Схожість насіння  без  додаткового обробітку звичайно не перевищує 9-16%. Для покращення схожості твердого насіння перед посівом проводять скарифікацію. Цей агрозахід  дозволяє підвищити  схожість  посівного  матеріалу  до 70-80%. У  польових  умовах  насіння астрагалу починає проростати при температурі 8-90С,  оптимальна - 18-220С. При ранньовесняних посівах сходи з'являються на 16 - 22 день. У перші півтора-два місяці спостерігається уповільнений ріст рослин, фаза розгалудження настає на 33-46 день, бутонізації - на 64-89 день після появи сходів. Період цвітіння складає 28-38 днів. Дозрівання насіння і бобів проходить неодночасно. Через 4-5 місяців після сходів боби буріють, висихають і розтріскуються. Насіння в суху погоду висипається. Пізньої осені вся надземна частина щорічно відмирає. Зимує багатоголовий корінь із закладеними в основі стебел і на кореневій шийці бруньками відновлення (6-14 шт.). Утворення і повне формування бруньок проходить за один вегетаційний період. Відростання рослин на перехідних площах відбувається навесні,  коли грунт у  верхньому  шарові  прогрівається  до 5-70С. Рослини, другого та подальших років вегетації  проходять всі фази розвитку значно швидше, ніж у перший рік життя. Тривалість життя рослин в умовах культури досягає 4 і більше років, проте найбільш продуктивний ріст і розвиток надземної маси спостерігається  на  другий рік вегетації. При особливо сприятливих умовах вирощування траву астрагалу можна збирати починаючи з першого року. Починаючи із третього року вегетації, спостерігається незначна зрідженість  рослин  та  зниження  врожаю  і якості рослинної сировини.

Особливості технології вирощування i збирання сировини

Вимоги до грунту і попередників. Астрагал шерстистоквітковий віддає перевагу окультуреним, родючим, чистим від бур'янів грунтам середнього механічного складу. Посівні площі включають у спеціальні, прифермерські та овочеві сівозміни, або відводять  на запольних ділянках. Кращими попередниками є озимі, що йдуть по удобреному пару, чистий пар. Не допускається посів астрагалу  по пласту багаторічних трав і попередниках  родини бобових (гороху, конюшини, тощо), оскільки в  такому випадку спостерігається значне  пошкодження бульбочковим і п’ятикрапковим довгоносиками.

Обробіток грунту. Основний обробіток грунту варто проводити з урахуванням місцевих грунтово-кліматичних умов і в залежності від попередника. При розміщенні астрагалу  після зернових у залежності від складу бур'янів стерню лущать відвальними або дисковими лущильниками на глибину 10-15 см. У південних районах на зрошуваних ділянках проводять дворазове лущення на глибину 8-15 см дисковими або лемішними лущильниками ЛД-5, ЛД-10, ПЛ-5-25.

Дуже важливе значення має глибока зяблева оранка (на глибину 25-27 см) плугами з передплужниками в агрегаті з важкими боронами, що сприяє накопиченню вологи і більш тривалому терміну використання плантації. Позитивні результати дає також осіння культивація зябу. В комплексi робiт по пiдготовцi поля пiд культуру важливим заходом, що пiдвищує запас грунтової вологи, є снігозатримання.  Його проводять найбiльш зручним способом  у певному регіоні вирощування.

Весняна передпосiвна пiдготовка слабо ущільненого грунту для  сівби  полягає  в  ранньовесняному боронуваннi i шлейфуваннi зябу в 2-3 слiди. На бiльш важких, ущiльнених i забур'янених грунтах проводять  передпосiвну  культивацiю на глибину 5-6 см з одночасним боронуванням i наступним прикочуванням  грунту   котками (ЗКК-6А) в агрегаті з райборінками.

Передпосiвний обробiток  грунту i сівба повиннi проводитись в стислi строки.  Не можна допускати розриву мiж передпосiвною  пiдготовкою грунту  i сівбою.

Добрива.  За нашими даними отриманими в результаті досліджень, астрагал помiтно реагує на внесення добрив. Так, на середнiх  за родючістю грунтах вносять до 30-40 т/га органiчних добрив,  на грунтах чорноземного типу дозу  органiчних  добрив знижують до 18-20 т/га.

Мiнеральнi добрива вносять пiд основний обробiток  грунту.  Середня доза мiнеральних добрив, що застосовується для основного внесення,  на  чорноземах  складає N45Р60К45, на бiдних грунтах дозу азоту i фосфору збiльшують до 90 кг/га.

Як показали дослідження, внесення добрив на глибоких середньосуглинистих чорноземах в умовах ДСЛР сприяє підвищенню врожаю трави на 18-25%, ще більший ефект спостерігається на бідних грунтах, де прибавка врожаю  складала до 30-35% .

На другий і третій роки вегетації, до початку відростання рослин, астрагал підживлюють середнiми дозами мiнеральних добрив із розрахунку 30-45 кг дiючих речовин на гектар. Для міжрядного обробiтку грунту i внесення добрив використовують машини загального призначення.

Сівба. В умовах Лісостепової зони України кращим терміном для сівби є перші дні початку весняно-польових робіт. За 3-4 дні до висіву насіння астрагалу скарифікують на спеціальних машинах і безпосередньо перед засипанням у сівалку змішують з просіяним гранульованим суперфосфатом із розрахунку 20-30 кг/га. Сівбу проводять сівалками СОН-2,8А,   КЛЕН-2,8 рядковим способом із міжряддями 45 см. При запiзненнi з сівбою  верхнiй шар грунту пересихає i сходи недружнi i зрiдженi. Глибина загортання насіння становить 2,5-3 см, що забезпечує установка на сошниках обмежувальних реборд або коточків. Норма витрати насіння в залежності від його схожості становить 8-10 кг/га.

Важливим агрозаходом при підготовці насіння до сівби, є його обробка біологічними препаратами, зокрема Агатом 25К  або  Мікосаном Н.  За нашими дослідженнями, в польових умовах ці препарати зменшували ураження рослин кореневими гнилями в 1,5-2 рази і  сприяли збільшенню врожаю трави у варіанті з препаратом Агат 25К на 29 % і на 18 % у варіанті з Мікосаном Н (таблиця 1).

Таблиця 1. Вплив біологічних препаратів на урожайність трави астрагалу шерстистоквіткового.

Варіант

Витрата препарату

(розбавлення)

Поширення кореневих гнилей, %

Урожайність сухої трави

ц/га

% до контролю

Контроль

-

6

16,1

100

Агат 25К

7л/га

4

20,8

129

Мікосан Н

1:10

3

19,0

118

НСР05

 

 

1,9

12

 

Догляд за рослинами. Догляд за площею астрагалу  необхiдно проводити з урахуванням господарського  призначення (плантацiї товарнi або насiнневі).

Прийоми догляду складаються з  мiжрядного  обробiтку,  прополок  бур'янiв  у рядках,  застосування гербiцидiв i проведення пiдживлень.

Нерівномірність сходів і повільний ріст на початку вегетації  вимагають особливо ретельного догляду за посівами астрагалу шерстистоквіткового відразу після появи сходів. Перше розпушування міжрядь (шаровку) проводять після позначення рядків на глибину 4-5 см культиваторами (КРН-2,8Б, КРСШ-2,8А, КРН-4,2 і ін.) із плоскоріжучими лапами-бритвами. Одночасно з цим застосовують ротаційно-голчасті коточки для руйнування грунтової кірки в захисній зоні і рядках. «Шаровку»  проводять при малій швидкості агрегата, щоб уникнути можливого засипання рослин грунтом. Механізований обробіток необхідно правильно поєднувати з ручними прополками в рядках. Для забезпечення нормального травостою астрагалу на 1 лінійний метр рядка повинно бути від 10 до 15 розвинених рослин. За перший рік  вегетації проводять 3-4 розпушування міжрядь, поступово збільшуючи глибину обробітку до 8-10 см. Перехідні плантації навесні боронують поперек рядків, при цьому очищаючи  відмерлу надземну частину рослин. До повного змикання рядків проводять не менше 2-3 разів міжрядне рихлення:  перше розпушування здійснюють на глибину 10-12 см,  друге - 8-10 см, третє 6-8 см. На плантаціях другого і третього року вегетації зазвичай потрібно провести 1-2 ручні прополки від бур'янів у рядках.

Збирання астрагалу на лікарську рослинну сировину проводять у фазу масового цвітіння. Траву скошують косарками Е-062/01, сінокосарками, обладнаними підйомниками і валкоутворювачами.  Не можна збирати астрагал на сировину під час роси або дощу (трава втрачає якість - темніє). Скошену масу вивозять із поля і сушать у тіні, під навісами або в сушарках. Навіть нетривале зберігання зеленої маси у великих валках викликає самозігрівання і зниження якості сировини. Не рекомендується також сушити траву на відкритих площадках, де сонячні промені і атмосферна волога призводять до знебарвлення сировини. Урожайність сухої трави на першому році вегетації складає 10-14 ц/га, на другому – 24-35 ц/га, третьому – 20-25 ц/га.

Стандарти на траву астрагалу шерстистоквіткового. Відповідно до Фармакопейної статті ФС-42-533-72 трава астрагалу шерстистоквіткового (Herba Astragali dasyanthi) із вмістом вологи 13%, повинна складатися з облиствленних стебел довжиною біля 20 см із квітками та не містити здерев'янілих стебел. Колір стебел - бурувато-сірий, листя - сірувато-зелене, квітів - жовте. Запах лікарської сировини - своєрідний, слабкий. Смак солодкуватий.

Різана сировина повинна складатися зі шматочків стебел, листя і квітів різноманітної форми  від  1  до 8 мм. Сировину астрагалу шерстистоквіткового зберігають у тюках вагою по 30 кг, у сухому приміщенні що добре вентилюється.

Шкідники, хвороби і методи боротьби з  ними. Найбільш небезпечними для культури є такі види шкідників: павутинний кліщ, смугастий бульбочковий довгоносик, бобова попелиця,  піщаний мідляк.

Проведеними  дослідженнями по вивченню ефективності інсектицидної дії хімічного препарату Актара, 20 % в.р.г.та  біологічного препарату Актофіт, 0,2 % к.е. проти шкідників сходів та бобової попелиці виявлено високий захисний ефект (таблиця 2). Так,  ефективність дії препарату проти жуків бульбочкового та сірого бурякового довгоносиків склала 93 %, проти бобової попелиці – 84 %;  біологічного препарату Актофіт проти шкідників сходів  становила 88 %, та 60 % - проти сисних комах. Застосування препаратів забезпечило прибавку врожаю трави від 6 до 36 %.

Таблиця 2. Ефективність препаратів проти шкідників сходів та сисних комах на астрагалі шерстистоквітковому

Варіант

Норма витрати препарату, л/га, кг/га

Ефективність проти шкідників сходів, %

Заселеність бобовою попелицею, %

Урожайність сирої трави

одноразова обробка

дворазова обробка

ц/га

% до контролю

Контроль

-

-

100,0

100,0

32,4

100,0

Актара

0,08

93,0

16,0

12,0

44,1

136,0

Актофіт

1,5

88,0

40,0

40,0

34,3

106,0

НІР05

 

 

 

 

3,7

 

 

Серед збудників хвороб найбільш небезпечними є борошниста роса та іржа. Борошниста роса з'являється у вигляді окремих білих плям, пізніше листя покривається рясним повстяним нальотом.   Щорічно уражається до 100% рослин у сильному і середньому ступені, врожай сировини знижується на 25-30%, насіння - на 40%. У захисті від борошнистої роси до початку відростання варто проводити обприскування перехідних плантацій 1% розчином мідного купоросу. З агротехнічних прийомів - збирання сировини до  початку прояву захворювання.

Посіви астрагалу щорічно вражаються на 80-100% іржею. Шкода від захворювання виражається в зниженні врожаю сировини на 30-35% і вмісту екстрактивних речовин на 4-5% в абсолютних цифрах.  При виявленні перших ознак  іржі під час цвітіння необхідно прискорити збирання на сировину.

Для попередження появи шкідників і хвороб необхідно дотримуватися основних агротехнічних заходів і виконувати їх своєчасно. Посіви астрагалу треба розміщувати окремо від багаторічних бобових.

Економічна ефективність вирощування культури. На основі отриманих результатів досліджень було розроблено удосконалену технологію  вирощування культури та бізнес- карту. Випробування розробленої технології у виробничих умовах проведено  у різних зонах України. За продуктивністю сировини та прямими витратами на вирощування культури проведено економічний аналіз доцільності та ефективності культивування астрагалу шерстистоквіткового.

Виходячи з даних розрахунків,  прямі витрати при вирощуванні сировини астрагалу у залежності від умов культивування становлять 8450- 9800 грн/га, при цьому собівартість 1 ц трави складає 550-600 грн. Рентабельність виробництва сировини  складає 220-250%.

Виходячи з даних показників, ми прийшли до висновку про те, що вирощування  астрагалу є досить перспективним та високорентабельним і  дозволяє отримати чистий прибуток з площі 1,0 га у сумі 28-35 тис. грн.

 

Завідувач відділу технології вирощування лікарських рослин      О.Г. Губаньов

Дослідна станція лікарських рослин ІСГПС  НААН 

Добротрав - лекарственные травы оптом © 2017
Работает на OCSHOP.CMS